Joomla video bileşeni ”Seyret”

Joomla Seyret Bileşeni

Joomla Seyret Bileşeni

Joomla kullanıpta bu eklentiden haberdar olmayan insan sayısı pek bir azdır diye düşünmeden edemiyor insan. İsmindende anlayacağınız üzere seyret video bileşeni bir türk  yani Mustafa Dindar tarafından kodlanarak biz joomla kullanıcılarına sunulmuştur ve joomla video bileşenleri arasında en çok kulanılanlar listesinde üst sıralarda yer almaktadır. Hal böyle olunca hem göğsümüz kabarıyor hemde kullanmaktan memmuniyet duyuyoruz.

Seyret video bileşeni ile sitenizde video galeri oluşturabilir veya dilerseniz başlı başına bir joomla video sitesi yapabilirsiniz.  Joomla seyret bileşeninin en güzel özelliklerinden bir taneside sürüm yükseltme işlemi yaptığınız anda herhangi bir veri kaybı yaşamamaktasınız. Daha önceden eklediğiniz bütün videolar sürüm yükseltme işleminin ardından yerli yerinde kalacaktır.

Joomla seyret video bileşeni ‘ nin bazı özelliklerini listeyecek olursak.

  • Dış bağlantı linkleri ile sitenize video ekleyebilirsiniz. ( youtube, yahoo, myspace, video google vb. )
  • Kendi hosting’ iniz üzerinden WMV, MPG, MP3, SWF uzantılarını desteklemektedir. ( Dilerseniz seyret video bileşeni’ ni kullanarak oyun sitesi bile yapabilirsiniz. )
  • Eklediğiniz videolara yorum yapabilme. ( Joomla sitenizde herhangi bir yorum bileşeni kullanıyorsanız, ( jom comment, jcomments vb. ) üyelerinizin videolara yorum yapabilmesini mümkün kılarsınız.
  • Video indirme özelliği. ( Admin panel seyret ayarları ile kullanıcılarınızın videoları indirmesini sağlayabilirsiniz. )
  • Her üye grubuna özel video ekleme, silme, yükleme vb. izinler tanıyabilirsiniz.
  • Esnek tema yapısına sahiptir, dilerseniz tema dosyaları üzerinde pozisyon değişikliğine gidebilir kolay reklam yerleşimi yapabilirsiniz.
  • Videolar üzerinde ajax destekli gezinme.  ( Bu özelliği admin panel den pasif hale getirebilirsiniz. )
  • Video etiketleme, ( Her video’ ya etiket ekleyebilirsiniz )
  • Kategori ağacı. ( ister tek bir kategori üzerinden, isterseniz geniş bir kategori ağacı oluşturarak videolarınızı yayınlayabilirsiniz. )
  • Yükleyeceğiniz Seyret All In One Module ile, sitenizin herhangi bir bölümünde; son eklenen videolar, popüler videolar, en son izlenen videlorı gösterebilirsiniz.

Yukarıda yazmış olduğum özellikler seyret video bileşeni için sadece birkaç özelliktir.

Joomla seyret video bileşeni ücretsiz bir bileşendir, fakat minimum 40 dolarlık yapacağınız bir bağış ile ( bir daha ücret ödemeyeceksiniz ) seyret pro bileşenine sahip olabilirsiniz. Standart bileşenden kat ve kat daha fazla özelliğe ve bileşen için bileşen yapımcıları tarafından ücretsiz desteğe hak kazanacaksınız.  Seyret pro bileşeninin en büyük avantajı sitenizde izleteceğiniz videoların başına veya sonuna reklam koyabilmenizdir.

Joomla seyret bileşeni joomla 1.0 için üretilmiştir. Ama 1.5 kullanan joomla kullanıcıları üzülmesin, geri uyumluluk ( legacy ) eklentisini aktif ederek sizlerde seyret bileşenini sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Her bileşende olduğu gibi seyret video bileşenide admin panel eklenti kur kaldır bölümünden kurulmaktadır.

Seyret video bileşenini gelin hep birlikte kuralım.

Öncelikli olarak admin panel üst münede yardım başlığı altında sistem bilgisi bağlantısına tıklayarak klasör izinlerimizin yazılabilirlik durumunu ( chmod 777 ) kontrol ediniz.

Bu işlemi tamamladıktan sonra seyret video bileşeni standart sürüme sahip olmak için aşağıdaki bağlantıyı takip ediniz.

Seyret video bileşeni indir

Karşımıza gelen sayfada son sürümü bilgisayarımıza indirelim. ( Şuan için en son sürüm 2.8.5 ‘ tir )

Klasör izinlerimizi ayarlayıp seyret bileşeninin son sürümünü bilgisayarımıza indirdikten sonra admin panele giriş yapalım ve üst menüde

Eklentiler – Eklenti Kur / Kaldır

bağlantısını takip ederek gözat butonuna tıklayalım ve bilgisayarımıza indirdiğimiz bileşen dosyasını seçelim. ( com_seyret_0_2_8_5 )

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra seyret video bileşenimiz kurulacaktır fakat veritabanı oluşturulmayacaktır.  Seyret bileşenine girmeye çalıştığımızda karşımıza gelecek ekranda veritabanı oluştur linkine tıklayarak seyret bileşenini sitemize sorunsuz bir şekilde kurmuş oluyoruz.

( Kurma işlemi yaptıktan sonra menüden seyret bileşeni’ ni ana menünüze eklemeyi unutmayınız. )

Kurulum işleminin tamamlanmasının ardından sitede Türkçe karakter problemi yaşayan kullanıcılar, indirdiğiniz eklenti dosyasını .zip arşivinden çıkartın,  language klasörü içinde bulunan turkish.php dosyasını not defteri ile açın ve hiç bir değişiklik yapmadan farklı kaydet seçeneği ile kodlama türünü UTF8 olarak değiştirin kayıt edin. Ardından ftp’ ye bağlanarak

components/com_seyret/language

yolunu izleyerek dil dosyanızı eski dil dosyasının üzerine yazdırın. Türkçe dil problemi sorunu tamamiyle düzelecektir.

En son olarak sizlere Seyret All in one module ‘ den bahsetmek istiyorum. Seyret özellikleri kısmında az bir şekilde bu modüle değinmiştim. Şimdi bu modül hakkında biraz detaylı açıklama yapmak istiyorum. Varsayalım seyret bileşenini sitenize kurdunuz ve ziyaretçilerinize video galeriden videoları izletiyorsunuz. Ama sizin yapmak istediğiniz ziyaretçilerin videoları sadece video galeri bölümünden değilde diğer sayfalardanda görebilmeleri. İşte bu durumda ihtiyacımız olan eklentinin adı seyret all in one module ‘ dür. Seyret all in one modülünü kullanarak ister küçük resim istersek player ( oynatıcı ) olarak sitemizde istediğimiz modül pozisyonunda videolara yer verebiliriz. Seyret All in one module ‘ ile birlikte son eklenen videolar, son izlenen videolar, en çok oy alan videolar, rastgele videolar yayınlayabiliriz.  Seyret all in one module ‘ en ince ayrıntısına kadar düşünülerek sitenize tam uyumluluk sağlayacak şekilde kodlanmıştır. Video başlığı karakter sayısını elle girebilir, video resim boyutunu siz kendiniz ayarlayabilir hatta ve hatta dilerseniz sadece bir kategoriden videoları gösterebilirsiniz.

Seyret All in one Ayarları

Seyret All in one Ayarları

Şimdilik seyret video bileşeni hakkında yazacaklarım bu kadar. İlerleyen günlerde,  seyret bileşeni kullanarak kendi hostunuzdan video paylaşımını nasıl yapabilirsiniz ve kullanıcılarınız nasıl video yükleyebilir bu konuları yazmaya çalışacağım.

Joomla seyret bileşeni demo adresi
http://www.joomlaholic.com/index.php?option=com_seyret&Itemid=3

Joomla Seyret bileşeni indirme adresi
http://www.joomlaholic.com/index.php?option=com_docman&Itemid=2

Bu yazı 13 Ekim 2009 Salı günü saat 18:06′ da battalgazi.net editörü G.ÖZATA tarafından yazılmıştır.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.
Powered by