Joomla ”Menü Yapısı”

Joomla Menü Yapısı

Joomla Menü Yapısı

Joomla menü yapısı hakkında yazacağım yazıya başlamadan önce bir itirafta bulunmak istiyorum. Yaklaşık olarak 3.5 yıl önce joomla ile ilk tanıştığım zamanlarda beni en çok yoran bölümün hangisi olduğunu sorarsanız, hiç kuşkusuz bunun joomla menü yapısı olduğunu söyleyebilirim. O zamanlar 1.0 sürümünde joomla menü oluşturma bana göre oldukça zordu. Tam ben 1.0 sürümünde menü sistemine hakim olmuşken joomla 1.5 sürümü yayınlandı ve bir anda bütün çabam bunun içinmiydi demeden kendimi alamadım.

Şimdi gelelim konumuza. Bugünkü yazımızda siz değerli joomla kullanıcılarına, joomlada menü öğelerini anlatmaya çalışacağım. Daha doğrusu ben bu yazıyı aylar evveli bir önceki blog yazma deneyimimde sizlerle paylaşmıştım. Sağolsun sitemden alıntı yaparak forumlarda konu açan arkadaşlar sayesinde yazmış olduğum bu makaleye yeniden ulaştım ve şimdi bu makalemi yeniden sizlerle paylaşıyorum.

İlk olarak admin panelde Menü —>> Ana Menü ( main menu ) —> yolunu izleyerek menü listemize ulaşıyoruz. Ben burada Ana menüyü örnek teşkil etmesi açısından verdim, sizde bu daha farklı bir isimde bulunabilir. Bu bölüme giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan butonlarımızdan Yeni butonuna tıklıyoruz ve aşağıdaki görüntüyü alıyoruz.

Joomla Menü Yapısı resim 1

Joomla Menü Yapısı resim 1

Yukarıdaki görüntüde bazı öğeler sizin panelinizde ki görüntüyle uyuşmayacaktır. Bunun nedeni ise benim bu görüntüyü almış olduğum sitemde bazı eklentilerin kurulu olmasından kaynaklanmaktadır. Sizin panelinizdede kurulu eklentiler ( bileşenler ) mevcut ise onlarıda bu listenin içinde göreceksiniz. Kurulu olan bir bileşeni menüye bağlamak çok kolay olduğu için onu anlatmayacağım. Bir bileşeni menüye bağlamak istiyorsanız yukarıdaki listedeki gibi bileşenin adını görtükten sonra üzerine tıklamanız ve açılan sayfada isimlendirip kaydetmeniz yeterlidir. Kaydetmeden önce sağ panelde bulunan bileşen özellikleri kısmından bileşene göre değerler atıyabilirsiniz.

Vermiş olduğum ilk resimde ilk sırada yer alan makale ( article ) kısmı şuan dersimizin ana konusudur. Makale bölümüne tıklıyoruz ve aşağıdaki görüntüyü alıyoruz.

Joomla Menü Yapısı resim 2

Joomla Menü Yapısı resim 2

Makale seçeneğini tıkladıktan sonra yukarıdaki görüntüyü aldık. Şimdi burada 1-8 numaralandırmış olduğum bölümlerin hangi amaçla kullanılacağını ve nasıl bir görüntü elde edileceğini anlatacağım.

1- Arşivlenmiş yazı listesi – menü öğeleri içerisinde en az kullanacağımız veya hiç kullanmayacağımız bir öğedir. Şayet daha önceden makalelerinizi arşivleyip bir arşiv listesi oluşturmadıysanız bu bölümü kullanamazsınız. Arşivlenmiş bir yazı listeniz mevcut ise bu bölüme girdikten sonra sağ tarafta bulunan listeden arşiv adını seçerek menü ile ilişkilendirebilirsiniz.

2- Yazı düzeni – adındanda anlaşılacağı üzere sadece tekil yazıları menüye bağlamamıza yarayan öğedir. Bağlantıya tıkladıktan sonra sağ taraftaki bölümde yazı seç bağlantısına tıklayarak yazmış olduğumuz makalelerden bir tanesini seçerek menüye bağlamamızı sağlamaktadır. Bu özellik genellikle kişisel sitelerde veya firma sitelerinde hakkımızda, kullanım sözleşmesi, kurallar vs. gibi bölümleri oluşturmak için kullanılmaktadır. Bu öğeyi kullanarak menü oluşturursanız, menü bağlantısına tıklandığı zaman sadece seçmiş olduğunuz yazı karşınıza gelecektir.

3- Yazı ekleme düzeni : Bu öğe, üyelerimizin veya editörlerimizin site ön yüzündeki panellerini kullanarak siteye yazı, içerik eklemelerini sağlamaktadır. Bu menü öğesi genellikle user menü ( kullanıcı menüsü ) kısmına oluşturulur. Üyelerinizin yazı gönderebilmesi için admin panel üye yönetimi bölümünden yetkilerinin değiştirilmesi gerekmektedir, veya default olarak bir gruba yazma yetkisi verebilirsiniz.

4- Kategori blog düzeni – Bu öğe oluşturduğumuz bir kategorinin içinde yer alan makalelerimizin blog görünümünde görüntülenmesini sağlayacaktır. Menüyü oluştururken sağ taraftaki özellikler bölümünden listeleyeceğimiz kategoriyi seçtikten sonra blog ayarlamasını yapıyoruz.

Joomla Menü yapısı resim 3

Joomla Menü yapısı resim 3

Kategori blog düzenine tıkladığınız zaman yukarıdaki görüntüyü alacaksınız. Kategori seçin kısmından kategoriyi seçtikten sonra aşağıdaki ayarları sitenizin teması doğrultusunda değiştirebilirsiniz. Bu ayarların bulunduğu kısım default olarak yukarıdaki resimdeki gibi gelmektedir. Giriş sayısı 4 olarak belirlenen bu resimde menü linkine tıkladıktan sonra gelecek sayfada kaç adet yazının görünmesini istiyorsanız giriş kısmını istediğinz gibi değiştiriniz. Sütünlar yan yana kaç adet sütunun olacağını belirtmektedir. Bu ayar genellikle 1 veya 2 şeklinde ayarlanabilir. Temanızın genişliğine göre 3 sütunda yapabilirsiniz. Bağlantı kısmında ise blog görünümündeki yazıların bitiminin ardından gelecek link şeklindeki yazı sayısını göstermektedir. Burda belirteceğiniz rakam kadar sayfanızın altında link halinde yazılar görünecektir. Bu kısımda link olarak yer alan başlıklar kullanıcı 2 sayfaya geçtiği zaman kaybolmaktadır. Buda makalenin gözden kaçma olasılığını büyük ölçüde arttıracaktır.

5- Kategori listesi düzeni – Bu menü bağlantısını kullandığımız zaman açılan sayfada seçmiş olduğumuz kategori içeriğini liste halinde kullanıcılarımıza gösterebiliriz.

Joomla Menü Yapısı resim 4

Joomla Menü Yapısı resim 4

Kategori listesi öğesine tıkladığımız zaman bu panel karşımıza gelecektir. Bu panelde kategorimizi seçtikten sonra aşğıdaki ayarları istediğmiz doğrultuda değiştirebiliriz. Bağlantı kısmında bulunan değer o sayfada kaç adet makaleninin listesinin yapılacağını ( liste uzunulğu ) göstermektedir.Tablo üst bilgileri kısmı ise listemizin üzerinde yer alan başlık, tarih, sıra no vs gibi değerlerin görünüp görünmemesinin ayarlanacağı kısımdır. Gelişmiş özellikler kısmından ise sıralamanın hangi doğrultuda yapılabileceğini ayarlayabilirsiniz. ( son yazılanlar ilk başta, ilk yazılanlar sonda, a-z sıralama, vs gibi.)

6- Ön Sayfa Blog düzeni Bu menü öğesi ana sayfalar için kullanılmaktadır. Sitemizin ana sayfasına güzel bir görüntü sağlamak istiyorsak, kesinlikle seçim bu olmalıdır. Ana sayfa blog düzeni, bölüm ve kategori blog düzeni görünümüyle aynıdır, tek farkı makale hazırlarken ön sayfada göster seçeneğini seçtiğimiz yazıların burada görünecek olmasıdır. Kategori ve bölüm blog düzenininde olduğu gibi ön sayfa blog düzeninde de ana sayfada kaç adet yazımızın kaç sütun ile görüntülenebileceğini vs gibi işlemleri ayarlayabiliriz.

7- Bölüm blog düzeni – Bu öğe kategori blog ve ana sayfa blog düzeni ile görünüm olarak aynı yapıya sahiptir. Diğerlerinden ayrılan özelliği ise seçeceğiniz bölümdeki tüm yazıların bu bağlantıda üyelerinize gösterilecek olmasıdır. Bir bölüm altında 5 farklı kategori olabilir veya daha fazla. İşte bunların hepsinin blog düzeninde görüntülenebilmesini sağlayan öğe bölüm blog düzenindedir.
8- Bölüm düzeni – son öğemiz olan bölüm düzeni seçmiş olduğumuz bölümün altında yer alan kategorilerin listesini üyelerimizin karşısına getirecektir. Üyelerimiz bu kategori listesine tıkladıktan sonra o kategori içinde yer alan makaleleri kategori liste düzeninde olduğu gibi, düz liste halinde görebileceklerdir.

Joomla Menü Yapısı resim 5

Joomla Menü Yapısı resim 5

Bölüm liste düzenine örnek olması için yukarıdaki resme bakabilirsiniz. Görmüş olduğunz üzere bölüm içerisinde yer alan kategoriler liste halinde gelmektedir. Kategorilerin yanında yazan ( 1 öğeler ) özelilğini açıp – kapatabilirsiniz. Kategori oluştururken yazmış olduğnuz açıklama yazısı bu bölümde kategorinin altında yer alacaktır. Kullanıcı herhangi bir bağlantıya tıkladığı zaman aşağıdaki gibi bir liste düzeniyle karşılaşır.

Joomla Menü Yapısı resim 6

Joomla Menü Yapısı resim 6

Menü oluştururken makale düzenindeki bütün öğelerin anlatımını yukarıda yazdım. Şimdi menü oluşturma ile ilgili bazı ayrıntalara girmek istiyorum. Bu özelilkler bütün menü oluşturma işlemleri için geçerli olacaktır.

Joomla Menü Yapısı resim 7

Joomla Menü Yapısı resim 7

Bir menü oluştururken başlık kısmını yazdıktan sonra, hemen altında yer alan takma isim kısmı seo ( arama motoru optimizasyonu ) aşamasında büyük bir önem arz etmektedir. Bir çok joomla kullanıcısı acelesi olduğundanmı, yoksa bu bölümünün önemini bilmediğindenmi tam olarak bilmiyorum genellikle bu takma isim kısmını boş olarak bırakırlar. Bu alanı boş olarak bıraktığımız zaman başlıkta yazan metnin aynısını linklerimize yansıtacaktır, fakat menü başlığında türkçe karakter kullanıyorsanız türkçe karakterleriniz çıkmayacaktır. Menü başlığını Hakkımızda olarak yazdığınızı farzedersek takma isim kısmını boş bırakırsanız, linkiniz şu şekilde siteadi.com/hakkmzda.html oluşacaktır. Bu karakter bozukluğunu yaşamamak için takma isim kısmını kendiniz manuel olarak girebilir ve istediğiniz bir yazıyı yazabilirsiniz.  ( Not bu özellik joomla varsayılan seo ayarlarını kullananlar için anlatılmıştır. Herhangi bir seo eklentisi kullanıyorsanız eklentiniz otomotik olarak Türkçe karakterleri düzeltecektir. )

Erişim seviyesi olayı ise kayıtlı kullanıcılarınızın görmesini istediğniz bağlantıların ayarlandığı bölümdür. Sitenizden bir başka siteye menüde dış bağlantı sağlayacaksanız en alttaki tarayıcı ayarları kısmından, yeni pencerede aç seçeneğini seçebilirsiniz. Böylelikle ziyaretçi sitenizden ayrılmamış olur.

Joomla Açılır Menü :

Son olarak bir menüye alt öğe eklemek istiyorsanız, sol tarafta bulunan menü listesinden üst menü öğesini seçmeniz yeterli olacaktır. Yukarıda son resimde ( Joomla menü yapısı resim 7 ) görmüş olduğunuz gibi menü listesinde Haberler menü öğesi seçili durumdadır. Bu şekilde bir menü öğesi eklemiş olsak, ekleyeceğimiz öğe haberler öğesinin altında çıkacaktır. Böylelikle ana sayfada menü üzerine geldiğiniz zaman açılır şekilde listelenecektir.

Joomla menü yapısı ve menü oluşturma ile ilgili her türlü sorularınızı yorum olarak iletebilirsiniz. Fırsat bulduğum ilk anda sorularınızı yanıtlamaya çalışacağım.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.
Powered by