Joomla ”Mavik thumbnails” Resim boyutlandırma

Siz değerli joomla kullanıcılarına bu makalem ile faydalı bir plugin tanıtımı gerçekleştireceğim. Joomla site hazırlarken en çok önem gösterdiğim konu, makale gösterimi ve resim boyutlandırmasıdır. Bu eklenti ile tanışmadan önce makale içinde kullanacağım resmi photoshop veya benzeri bir program ile boyutlandırır ve o şekilde kullanırdım. Çünkü resimlerimin hepsinin aynı boyutta olması büyük önem arzediyordu. Bu eklenti ile karşılaştıktan sonra bir daha bu uygulamayı yapmadım. Neden mi ? Mavik thumnails eklentisi yaptığım bu işlemi kendisi görüyorda ondan.

Maviktuhmbnail eklentisini kurup aktif ettikten sonra makalenize bir resim yükleyip sağ veya sol köşeden istediğiniz bir kısımdan resminizi küçülttüğünüz zaman, bu eklenti resminizi o boyut için yeniden yapılandırıyor ve makalenizde düzgün bir şekilde görüntülenmesini sağlıyor. Normal şartlarda bu işlemi yaptığınız zaman ( resize ) resminizin boyutuna göre bir sıkıştırma uygulanacak fakat hem büyük resmin çağrılması sitenizi yavaşlatacağı gibi görünümde bozuk çıkacaktır. Mavikthumbnail ile bu işlemi yaptığınız zaman belirttiğiniz boyutta otomotik olarak bir küçük resim yaratılıp ziyaretçilerinize bu resim gösterilmekte ve resmin üzerine tıklandığı vakit slimbox veya lightbox olarak orjinal hali görünebilmektedir.

Şimdi gelelim bu eklentiyi nasıl kurup kullanacağınıza.

Admin panel eklenti kur kaldır bölümünden eklentimizi kurduktan sonra, uygulama eki yöneticisinden eklentiyi buluyor ve aktif ediyoruz. Eklenti içine girdiğimiz zaman bazı ayarlar dikkatimizi çekiyor, aşağıdaki resimden bu ayarları görebilirsiniz.

Mavik Thumbnail Ayarları

Mavik Thumbnail Ayarları

Type of popup: Resim boyutlandırması yaptıktan sonra makale üzerinde resme tıklanıldığı takdirde görüntüleme ne şekilde olacaktır.

Directory for thumbnails : Yeniden boyutlandırılan resimlerinizin hangi dizinde yer alacağını burdan belirleyebilirsiniz. Belirtiğiniz klasör yazma izinleri 777 (chmod ) olmalıdır.

Eklentiyi kurup aktif ettikten sonra aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi resminizi herhangi bir köşesinden tutup küçültebilirsiniz. İstediğiniz boyuta ayarladıktan sonra makalenizi kayıt edin ve görüntüleme yapın, göreceksiniz ki belirttiğiniz boyutta yeniden bir resim oluşturulmuştur ve resmin üzerine tıklandığı vakit orjinal görüntüsü gelmektedir.

Mavik Thumbnail Ayarları

Mavik Thumbnail Ayarları

Eklentiye aşağıdaki adresten bakabilir ve indirebilirsiniz.
mavik Thumbnails – Joomla! Extensions Directory

Demo adresi için aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.
kadınca – kadın portalı

Direk indirmek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.
http://www.mavik.com.ua/download/mvThumbnails.zip

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.
Powered by